رویاهای کودک امروز
در مورد پسرم و زندگی کودکانه و کمک به کودکان

مقدمه

اسهال بیماری خطرناکی است و یکی از عوامل مهم مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال می‌باشد. مهمترین علت مرگ ومیر ناشی از اسهال از دست دادن آب و املاح بدن است . اسهال همچنین یکی از عوامل مهم تاخیر رشد جسمی در کودکان ، سوء تغذیه و مستعد شدن در برابر سایر بیماریها است .

به دفع سه بار یا بیشتر مدفوع ابکی و یا شل در شبانه روز ،اسهال می‌گویند . شیر خواری که فقط از شیر مادر تغذیه می‌شود، مدفوع نرمتر از حد عادی دارد و ممکن است روزانه ، چندین بار مدفوع نرم و نیمه آبکی دفع نماید که طبیعی است . در این شیر خواران ،اسهال به افزایش تعداد دفعات دفع و آبکی بودن مدفوe ،بطوری که با دیگر مواقع فرق داشته باشد ، گفته می‌شود .

 پیشگیری‌

اگر اسهال‌ مرتباً تكرار شود و بتوان‌ علت‌ آن‌ را فهمید،‌ با دوری‌ از علت‌ آن،‌ می‌ توان از تكرار اسهال‌ جلوگیری‌ كرد.

حمله ی‌ اسهال‌ می ‌تواند گه گاه‌ در هر كسی‌ به‌ علل‌ بی ‌اهمیتی‌ بروز كند، اما به‌ زودی‌ برطرف‌   می‌ شود و اثر پایداری‌ از آن‌ بر جای‌ نمی‌ ماند. غالب‌ موارد اسهال‌ حاد، مدت‌ كوتاهی‌ طول‌ می ‌كشند و جستجوی‌ علت‌ آنها ممكن‌ است‌ ضرورتی‌ نداشته‌ باشد.

برای پیشگیری از اسهال، از خوردن‌ غذاهای‌ خام‌ و نیم ‌پز مثل‌ غذاهای‌ دریایی‌، غذاهای‌ آماده  یا بوفه ای كه‌ چندین‌ ساعت‌ در بیرون‌ رها شده‌اند، و غذاهایی‌ كه‌ فروشندگان‌ دوره‌ گرد می ‌فروشند، خودداری‌ كنید.

 

راههای مقابله با اسهال کودکان

۱ - تغذیه با شیر مادر مواد موجود در شیر مادر به مقاومت بدن در مقابل اسهال و سایر بیماریها کمک می‌کند.کودکی که در شش ماه اول زندگی ، فقط با شیر مادر تغذیه می‌شود ،کمتر به اسهال مبتلا می‌شود ودر صورت ابتلا شدت بیماری کمتر است . استفاده از شیشه ،سر پستانک و یا پستانک به دلیل احتمال آلودگی ، می‌تواند موجب بروز اسهال گردد . بنابراین اگر برای تغذیه کودک از شیر خشک یا شیر گاو استفاده می‌کنید، بهتر است بجای شیشه و سر پستانک ،از فنجان یا قاشق استفاده شود. در شش ماهه دوم زندگی کودک و پس از شروع غذای کمکی ،خطرابتلا به اسهال شدید ومرگ بر اثر اسهال را کاهش می‌دهد .

 ۲ - رعایت بهداشت در هنگام تهیه و خوراندن غذای کودک ـ قبل از تهیه غذاو قبل از غذا دادن به کودک ،دستهای خود را با آب و صابون بشویید. ـ غذای کودک را خوب بپزید و حتی الامکان غذای کودک را تازه تهیه کنید. غذای اضافی را در یخچال نگه داریدو قبل از مصرف ، آن را کاملا گرم نمایید . ـ برای تهیه غذا یا خوراندن آن ،از ظروف تمیز و بهداشتی استفاده کنید .

۳ - استفاده از توالت بهداشتی ورود میکروب موجود در مدفوع به دهان ، باعث اسهال می‌شود، بنابراین یکی از اقدامات برای پیشگیری از انتشار میکروب ، استفاده از توالت بهداشتی است . برخلاف باور عمومی ، مدفوع کودکان خردسال ، به مراتب آلوده تر از مدفوع بزرگسالان است ،لذا کودکان نیز باید از توالت‌های بهداشتی استفاده کنند . بعد از تمیز کردن کودکی که مدفوع کرده‌است و بعد از رفتن به توالت ،دستهای خود را کاملا با آب و صابون بشویید .

۴ - استفاده از آب آشامیدنی سالم استفاده از آب آلوده ، باعث اسهال می‌شود .خانواده‌هایی که از آب بهداشتی سالم استفاده می‌کنند کمتر دچار بیماری می‌شوند. آب لوله کشی سالمترین آب آشامیدنی است .در صورتی که به آب آشامیدنی دسترسی ندارید، می‌توانید با جوشاندن آباز ابتلا به اسهال پیشگیری کنید .

۵ - دفع صحیح زباله میکروبها توسط مگس پخش می‌شوند.پس مانده‌های غذا ،اشغال،میوه و سبزی‌های مانده محیط مناسبی برای تجمع مگس‌ها هستند. زباله‌های خانگی را باید در پلاستیک مخصوص زباله جمع آوری و حمل کرد .

۶ - ایمن سازی کودک علیه سرخک اسهال واسهال خونی در کودکان مبتلا به سرخک و آنهایی که در طی چهار هفته گذشته سرخک داشته‌اند ،شایعتر و شدیدتر است .

۷ - تغذیه مناسب سوء تغذیه کودک ،وی را مستعد ابتلاء به اسهال می‌نمایدو همچنین شدت و مدت اسهال در این کودکان بیشتر است . ضمنا توجه به وضعیت تغذیه کودک در دوران ابتلا به اسهال ،می تواند از شدت بیماری بکاهدو بهبود وی را تسریع نماید. این تصور که باید تغذیه در جریان اسهال کاهش یابد ویا قطع شود ، کاملا نادرست است .

 

سه قانون اصلی مراقبت از کودک مبتلا به اسهال در منزل

اگر کودک شما دچار اسهال گردید ،برای بهبود سریعتر وی و پیشگیری از کمبود آب و املاح ، اقدامات زیر را انجام دهید :

۱ ) برای پیشگیری از کم آبی به کودک بیشتر از قبل مایعات بنوشانید . کودک مبتلا به اسهال ، برای جبران مایعاتی که از طریق مدفوع اسهالی و نیز استفراغ از دست می‌دهد، نیازمند مایعات بیشتری است .اگر سن کودک شما زیر شش ماه است و فقط از شیر مادر تغذیه می‌کند، افزایش دفعات تغذیه با شیر مادر می‌تواند آب دفع شده از بدن را جبران نماید .

اگر سن کودک بالای شش ماه است و تغذیه کمکی او را شروع کرده‌اید ،از مایعاتی نظیر لعاب برنج ، سوپ ، دوغ ، آر اس، استفاده نمایید. افزایش دفعات شیر دهی در اطن سن نیز می‌تواند کمبود آب بدن را جبران نماید. در صورتی که امکان دادن سایر مایعات در منزل نیست، از آب جوشیده شده استفاده نمایید .

استفاده از آب شیرین نظیر آب میوه‌های صنعتی ،چای خیلی شیرین و نوشابه‌های گاز دار اسهال را تشدید می‌کند .

۲ ) به کودک مقدار زیادی غذای مقوی ، برای پیَشگیری از سوء تغذیه بدهید کودکی که در هنگام اسهال از غذا محروم می‌گردد، به سوء تغذیه دچار و اسهال وی شدیدتر و طولانی تر می‌شود .دادن مواد غذایی به کودک در هنگام اسهال ، به کم شدن اسهال او کمک می‌کند و وی را در مقابل اسهال ، مقاوم می‌نماید.

در کودک زیر ۶ماه که با شیر مادر تغذیه می‌شود،افزایش دفعات شیردهی ،علاوه بر تامین آب لازم،غذای مورد نیاز وی را نیز تامین می‌کند.

در تغذیه کودک بالای ۶ ماه ، با توجه به سن کودک می‌توان از مواد غذایی مختلف نظیر سبزی‌ها ،حبوبات و غلات ، گوشت یا ماهی ،تخم مرغ ولبنیات استفاده کرد.

۳ ) در صورت بروز علائم خطر در کودک ،وی را سریعا به مرکز بهداشتی درمانی ببرید

۱ - غذای کودک راخوب بپزید تا کاملا له وپخته شود زیرا این نوع غذارا ،کودک مبتلا به     اسهال ،آسانتر هضم می‌کند .

۲ - غذاهای پر حجم مثل میوه‌های پوست نکرده یا میوه‌های سفت وسخت ونیز دانه‌های حبوبات که دیر هضم هستند نباید به کودک داده شوند .

۳ - کودک را به خوردن غذا تشویق نمائید

۴ - دفعات تغذیه کودک را ،درروز افزایش دهید(۶باردرروز)ولی حجم غذای هروعده را کم کنید .به این ترتیب ،کودک به راحتی می‌تواند غذای مصرفی را هضم وجذب نماید. برخی از کودکان دراین زمان بی اشتها می‌شوند وبرای خوردن ،حوصله مادر وابتکار وی لازم است .

۵ - برای افزایش انرژی غذای کودک،یک یا دو قاشق چای خوری روغن ،به هروعده غذای وی اضافه نمایید .

۶ - سوپهای خیلی رقیق ،جای غذای کودک را نمی‌گیرندوفقط برای رفع کمبود مایعات ، قابل مصرف می‌باشند.

 علائم خطر در زمان ابتلاء به اسهال

اگراسهال کودک در مدت ۳ روز بهبود نیافت ویا یکی از نشانه‌های:

۱ - مدفوع خیلی آبکی

۲ - استفراغ مکرر

۳ - تشنگی شدید

۴ - بی میلی به خوردن ونوشیدن

۵ - تب

۶ - مدفوع همراه با خون بروز کرد ،وی را هرچه سریعتر نزد کارکنان بهداشتی یا پزشک ببرید

 طرز تهیه محلول ُا .آر .اس

ـ برای تهیه محلول ُا .آر .اس اقدامات زیر را انجام دهید :

  • دستهای خود را با آب وصابون بشوئید .
  • یک بسته پودر رادر ظرف تمیز بریزید
  • یک لیتر آب آشامیدنی (چهارلیوان ۲۵۰ سی سی) راداخل ظرف بریزید وبا پودر ،مخلوط کنید تا کاملا حل شود .

بهتر است اول آب را بجوشانید وبگذارید سرد شود.اما اگر این امر امکان نداشت ،ازآب آشامیدنی تمیز استفاده کنید .

  • هرروز باید محلول ُا .آر .اس تازه درظرف تمیز تهیه کرده و آن رادر یخچال ،خنک نگاه داشت وبه تدریج به کودک خوراند.هر مقدار محلولی که ازروز پیش باقی مانده ،باید دورریخته شود .
  • اگر کودکی در هنگام خوردن محلول ُا .آر .اس ،شروع به استفراغ کند ،ده دقیقه صبر کنید و سپس محلول را به آهستگی به اوبدهید .به یاد داشته باشید که دادن محلول ُا .آر .اس به طور مرتب وبه مقدار کم (هریک تا دودقیقه یک قاشق چای خوری ) دارای اهمیت است .

محلول ُا .آر .اس ،اسهال رامتوقف نمی‌کند اما کودک را قوی نگاه می‌دارد تا آنکه اسهال درعرض چند روز ،از بین برود . تغذیه پس از بهبود اسهال : * تغذیه در تمام مدت ابتلابه انواع اسهال ،باید باحداکثر امکان ادامه یابد ودردوره نقاهت (پس از بهبود بیماری )نیز باید برای جلوگیری از اثرات نامطلوب آن ، افزایش یابد . پس از قطع اسهال ، حداقل به مدت دو هفته ، یک یا دو وعده غذای بیشتر از معمول (با استفاده از همان غذاهای زمان اسهال که از نظر غذایی غنی هستند )به کودک خورانده شود.

 اسهال‌ حاد

اسهال‌ حاد عبارت‌ است‌ از اجابت‌ مزاج‌ شل‌، آبكی‌ و به‌ دفعات‌ زیاد. اسهال‌ یك‌ علامت‌ است،‌ نه‌ یك‌ بیماری‌. اسهال‌ ساده‌ در تمام‌ گروه‌های‌ سنی‌ شایع‌ است‌.

 علل‌

علل‌ متعددی‌ برای اسهال حاد وجود دارند، از جمله‌:علل‌ عفونی‌ ،ویروسی‌، انگلی‌، باكتریایی‌

 عوامل تشدید كننده ی بیماری

ناراحتی‌ عاطفی‌ یا استرس‌ حاد

مسمومیت‌ غذایی‌

بیماری‌ كرون‌ (آنتریت‌ یا عفونت روده ای منطقه ‌ای‌)

سندرم‌های‌ سوء جذب‌

سندرم روده ی‌ تحریك‌ پذیر(كولیت‌ عصبی‌) یا بیماری‌ التهابی‌ روده‌

بیماری‌ یا تومور لوزالعمده‌ (بدخیم‌ یا خوش خیم‌)

دیورتیكولیت‌

غذاهایی‌ مثل‌ آلو یا حبوبات‌

سوء مصرف‌ الكل‌

مصرف‌ داروهایی‌ مثل‌ مسهل‌ها، داروهای‌ ضداسید، آنتی ‌بیوتیك‌ها، كینین‌، یا داروهای‌ ضد سرطان‌

آلرژی‌ غذایی‌

اشعه‌ درمانی‌ برای‌ سرطان‌

بروز یك‌ بیماری‌ اخیر

محیط‌ زندگی‌ شلوغ‌

سركوب‌ ایمنی‌ به‌ علت‌ بیماری‌ یا داروها

مسافرت‌ به‌ كشورهای دیگر

نوشیدن‌ آب‌ نهرها، چشمه ‌ها یا چاه هایی كه‌ تصفیه‌ نشده‌اند

 عواقب‌ مورد انتظار

بهبود خود به‌ خودی‌ در عرض‌ 48-24 ساعت‌

 عوارض‌ احتمالی‌

كم‌ آبی‌ بدن‌ در صورتی‌ كه‌ اسهال‌ طول‌ بكشد، خصوصاً در شیرخواران‌

 درمان‌

اقدامات‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ بررسی‌ آزمایشگاهی‌ نمونه‌ ی مدفوع‌ باشد.

گرفتن‌ یك‌ شرح‌ حال‌ دقیق‌ و كامل‌ در مورد علایم‌، زمان‌ و مدت‌ اسهال‌، شدت‌ اسهال‌ و وضعیت‌ سلامت‌ عمومی‌ بیمار می ‌تواند به‌ تعیین‌ علت‌ اسهال‌ كمك‌ كند.

اگر شواهدی‌ دال‌ بر وجود بیماری‌ جدی‌ وجود داشته‌ باشد، امكان‌ دارد آزمایشات‌ بیشتری‌ انجام‌ شوند.

 توجه:

اسهال‌ یك‌ علامت‌ است،‌ نه‌ یك‌ بیماری‌. در صورت‌ امكان‌، بیماری‌ زمینه ‌ساز اسهال‌ باید درمان‌ شود.

- اگر فكر می كنید كه‌ یك‌ دارو باعث‌ اسهال‌ شده‌ است‌، پیش‌ از توقف‌ مصرف‌ آن‌ با پزشك خود مشورت‌ كنید.

- اگر دل‌ پیچه‌ وجود دارد، روی‌ شكم‌ كمپرس‌ داغ‌، شیشه ی‌ آب‌ داغ‌، یا صفحه ی گرم‌ كننده ی‌ الكتریكی‌ بگذارید.

- مایعات‌ زیاد بنوشید. در موارد اسهال‌ شدید ممكن‌ است‌ نیاز به‌ دادن‌ آب‌ و الكترولیت‌ به‌ صورت‌ اورژانس‌ وجود داشته‌ باشد تا كم‌ آبی‌ جبران‌ شود.

 داروها

در موارد خفیف‌ می ‌توان‌ از داروهایی‌ مثل‌ لوپرامید و پپتوبیسمول‌ استفاده‌ كرد.

امكان‌ دارد سایر داروهای‌ ضد اسهال‌ تجویز شوند.

در صورت‌ شناسایی‌ یك‌ انگل‌ یا باكتری‌ به‌ خصوص‌ به‌ عنوان‌ علت‌ اسهال‌، امكان‌ دارد آنتی ‌بیوتیك‌ تجویز شود.

 فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

در زمان ابتلا به این بیماری فعالیت خود را تا توقف‌ اسهال‌ كاهش‌ دهید.

 رژیم‌ غذایی‌

- اگر همراه‌ اسهال‌ تهوع‌ وجود داشته‌ باشد، تنها قطعات‌ كوچك‌ یخ‌ بجوید.

- اگر تهوع‌ ندارید، تنها مایعات‌ شفاف‌ را به‌ طور تدریجی‌ بنوشید تا زمانی‌ كه‌ اسهال‌ برطرف‌ شود، مثل‌ چای ‌، سوپ‌

- از مصرف‌ الكل‌، كافئین‌، شیر و محصولات‌ لبنی‌ خودداری‌ كنید.

- پس‌ از رفع‌ علایم‌، غذاهای‌ نرم‌ مثل‌ غلات‌، برنج‌، تخم ‌مرغ‌، سیب ‌زمینی‌  پخته‌ شده‌ و نیز ماست ‌ به‌ مدت‌ 2-1 روز میل‌ كنید.

- دو تا سه‌ روز پس‌ از رفع‌ اسهال‌، رژیم‌ غذایی‌ عادی‌ خود را از سر گیرید. البته‌ بهتر است‌ از مصرف‌ میوه‌، الكل‌، و غذاهای‌ پر ادویه‌ تا چند روز دیگر پرهیز كنید.

 در شرایط زیر باید به پزشك مراجعه کنید:

- اگر اسهال‌ بیش‌ از 48 ساعت‌ طول‌ بكشد.

-اگر مخاط‌ ، خون‌، یا كِرم‌ در مدفوع‌ ظاهر شود.

- اگر تب‌ به‌ 3/38 درجه‌ ی سانتیگراد یا بالاتر برسد.

- اگر درد شدیدی‌ در شكم‌ یا راست‌ روده‌ به‌ وجود آید.

- اگر علایم‌ كم‌ آبی‌ ظاهر شوند مانند: خشكی‌ دهان‌، پوست‌ چروكیده‌، تشنگی‌ شدید، ادار كم‌ یا عدم‌ وجود ادرار.

اگر نوزاد شما به اسهال مبتلا شد ...

مدفوع طبیعی یک نوزاد شبیه مدفوع شل افراد بزرگسال است. در حالت عادی ، مدفوع نوزاد شل و آبکی است ( به خصوص تا یک ماهگی ) و دفع آن متناوب است. ممکن است نوزاد دو هفته ای که 10 بار در روز مدفوع آبکی دارد، کاملاً سالم باشد، در حالی که یک 

کودک  4 ماهه با سه بار مدفوع در روز که سفت تر از بقیه بچه ها هم باشد، دچار اسهال باشد. پس چگونه می توان تشخیص داد که کودک دچار اسهال است یا خیر؟

الف ) افزایش ناگهانی تعداد دفع مدفوع می تواند نشان دهنده اسهال باشد. مقدار و چگونگی دفع در هر نوزادی با بقیه متفاوت است که در طی روزها بطور جزئی تغییراتی می کند. ولی اگر در طی چند روز محدود، تغییر زیادی بکند می توان گفت که نوزاد دچار اسهال است.

اگر نوزاد بعد از هر بار غذا خوردن مدفوع کند، اسهال دارد، حتی اگر این تغییر ناگهانی نباشد ( یعنی این مسئله برای مدت طولانی وجود داشته باشد).

ب ) افزایش ناگهانی آب موجود در مدفوع ( یعنی آبکی شدن مدفوع ) نیز نشانه اسهال است.

سایر نشانه های بیماری اسهال، شامل 

کاهش اشتها  ، گرفتگی بینی و تب است.

 مواقع اسهال، خطر کم آبی بدن و سوختگی پاها در اثر خروج مکرر مدفوع سلامتی کودک را تهدید می کنند.

اسهال می تواند در اثر تغییر برنامه غذایی نوزاد ( در نوزادی که شیر مادر می خورد، با تغییر 

رژیم غذایی مادر )، عفونت، مصرف آنتی بیوتیک ها، یا تعدادی بیماری های نادر بوجود آید.

خطری که دراین مواقع سلامتی کودک را تهدید می کند، خطرکم آبی است که در اثر از دست دادن مایعات بدن بوجود می آید. هدف اصلی از درمان اسهال، جلوگیری از کم آبی است.

بسیاری از کودکان اسهالی می توانند با مراقبت در منزل درمان شوند. شیر مادر از اسهال پیشگیری می کند و بهبود آن را نیز سریع تر می سازد.

اگر بعد از دادن شیر به نوزاد یا در بین شیردهی به نظر می رسید که نوزاد هنوز تشنه است به او یک نوشیدنی بدهید.

اگر به نوزادی که با شیرمادر تغذیه می کند و دچار اسهال شده است، غیر از شیر، یک نوشیدنی بدهید، کمبود آب و الکترولیت هوای بدنش را جبران می کند.

اگر سن 

کودک  شما طوری است که می تواند غیر از شیر، غذا هم بخورد، برای رفع اسهال هویج  ، برنج و سایر غلات، موز  و سیب زمینی  مفید و مؤثر هستند. ولی هرگز به کودک خود آبمیوه، نخودسبز، گلابی، هلو  ، آلو  و زردآلو  ندهید تا به وضعیت طبیعی برگردد و اسهالش برطرف شود.

اگر اسهال بیش از یک هفته طول کشید یا بیش از 72 ساعت همراه با تب بود، حتماً به پزشک متخصص کودک خود مراجعه کنید.

با مشاهده حالات زیر سریعاً نوزاد خود را نزد متخصص اطفال ببرید :

* اگر نوزاد دیگر شیر نمی خورد.

* علائم کم آبی را از خود نشان می داد ( علائم کم آبی : دهان خشک، گریه بدون اشک، نقاط فرورفته روی پوست، بیحالی، 8 ساعت ادرارنکردن )

* اگر سن نوزاد شما کمتر از 3 ماه است و دچار اسهال شده است

* اسهال همراه با تب

* حالت تهوع برای مدت 24 ساعت

* 8 بار مدفوع کردن در 8 ساعت

* مشاهده خون، موکوس(ماده لزج) و چرک در مدفوع

 برای رفع اسهال به کودک خود هویج ، برنج و سایر غلات، موز و سیب زمینی بدهید.

در این مواقع کاملاً مراقب پوشک فرزندتان باشید. مدفوع در حالت عادی دارای آنزیم هایی است که به گوارش موادغذایی کمک می کنند. موقع اسهال که مدفوع سریع و پی در پی از بدن خارج می شود، دارای مقدار بیشتری از این آنزیم هاست. وقتی که کودک در پوشک خود اسهال می کند، این آنزیم ها باعث از بین رفتن پوست نرم و لطیف پاهای او می شود که به اصطلاح می گوییم پاهای بچه سوخته است.

برای جلوگیری از سوختن پاهای کودک باید :

- به طور مرتب پوشک بچه را عوض کنید.

- بعد از هر بار مدفوع کردن با آب ولرم او را بشویید.

- در معرض هوا یا با یک دستمال نرم و لطیف پاهای او را خشک کنید.

- با پمادهای مخصوص سوختگی ، پاهای کودک را چرب کنید.

- سعی کنید در این مواقع کمتر از دستمال های مرطوب برای پاک کردن نوزاد استفاده کنید.

در اینگونه مواقع پدر و مادر نگران مدفوع آبکی و پی در پی نوزاد خود هستند و می خواهند آن را بر طرف کنند و پزشک نگران کم آبی بدن او. ولی به نظر ما در این شرایط علاوه بر اینها، باید مراقب سوختگی پای کودک خود در اثر اسهال های مکرر باشید و برای پیشگیری از سوختگی طبق موارد بالا عمل کنید

 اسهال‌ مزمن‌ كودكان

 اسهال‌ مزمن‌ دوران‌ كودكی‌ عبارت‌ است‌ از: اسهال‌ بیش‌ از 5 بار اجابت‌ مزاج‌ آبكی‌ در طول روز به‌ طور مزمن‌ در یك‌ كودك‌ سالم‌، که بیشتر در كودكان‌ 5/3-5/1 ساله‌ رخ‌ می ‌دهد.

 علایم‌ شایع‌

اجابت‌ مزاج‌ به صورت شل‌ و به‌ دفعات‌ زیاد كه‌ غالباً حاوی‌ فیبرهای‌ سبزیجات‌ هضم‌ نشده‌ یا مخاط‌ است‌ و عمدتاً در صبح‌ رخ‌ می ‌دهد.

 علت

علت این بیماری ناشناخته‌ است و سابقه ی‌ خانوادگی و‌ مشكلات‌ روده‌ای‌ از عوامل تشدید    كننده ی بیماری می باشند.

پیشگیری‌

در حال‌ حاضر نمی ‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد.

 عواقب‌ مورد انتظار

علی رغم‌ اسهال‌ مزمن‌، كودكان‌ مبتلا رشد و نموی‌ طبیعی‌ دارند و هیچ‌ علامتی‌ از سوءتغذیه‌ نشان‌ نمی ‌دهند. نهایتاً نیز حركات‌ روده‌ و الگوی‌ اجابت‌ مزاج‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز می‌ گردد، ولی‌ این‌ امر ممكن‌ است‌ 3-2 سال‌ طول‌ بكشد.

عوارض‌ احتمالی‌

احتمال‌ تمركز روانی‌ بیش‌ از اندازه‌ به‌ اجابت‌ مزاج‌ به‌ علت‌ توجه‌ زیاد والدین‌ به‌ این‌ مسأله‌.

درمان‌

كودك‌ خود را به‌ خاطر این‌ مشكل‌ سرزنش‌ نكنید. انتظار نداشته‌ باشید كه‌ توانایی‌ كنترل‌ اجابت‌ مزاج‌ و رفتن‌ به‌ توالت‌ به‌ همان‌ سرعت سایر‌ كودكان‌ حاصل‌ شود. با كودك‌ خود مثل‌ كودكان‌ دیگر رفتار كنید و سعی‌ كنید كه‌ این‌ مشكل‌ را بزرگ‌ نكنید. از بروز تنش‌ اجتناب‌ نمایید، زیرا اگر كودك‌ در مورد مشكل‌ خود دچار اضطراب و ناراحتی‌ شود، ممكن‌ است بیماری اش‌ بدتر شود یا دچار مشكلات‌ روانی‌ شود.

فعالیت بدنی

محدودیتی‌ برای‌ فعالیت بدنی‌ وجود ندارد. كودك‌ خود را در زمان ابتلا به این بیماری، همانند‌ همسالانش تشویق‌ به‌ فعالیت و ورزش کنید.

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذایی خاصی‌ توصیه‌ نمی ‌شود، اما استفاده‌ از مكمل‌های‌ ویتامینی‌ و معدنی‌ ممكن‌ است‌ كمك ‌كننده‌ باشد.

كودك‌ باید روزانه‌ حداقل‌ 8-6 لیوان‌ آب بنوشد تا مایعات‌ از دست‌ رفته‌ را جبران‌ کند.

درشرایط زیر باید به پزشك مراجعه کنید:

- اگر كودكتان‌ اسهال‌ مزمن‌ یا اجابت‌ مزاج‌ همراه‌ با دفع‌ مخاط‌ دارد كه‌ علتی‌ برای‌ آن‌ پیدا نشده‌ است‌.

- اگر در مدفوع‌ خون‌ وجود داشته‌ باشد.

- اگر درجه ی‌ حرارت‌ مقعدی‌ به‌ 9/38 درجه‌ ی سانتیگراد یا بالاتر برسد.

- اگر كودكتان‌ بی ‌حال‌ شود و از خوردن‌ غذا خودداری‌ كند، یا با صدای‌ بلند و به‌ طور مداوم‌ گریه‌ كند و با نوازش‌ نیز گریه ی‌ وی‌ قطع‌ نشود.

- اگر رشد و نمو كودكتان‌ طبیعی‌ نباشد.

 

[ سه شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 16:40 ] [ امیر حسین ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ

واسه پسرم می نویسم
چون نمی خوام هیچ یک
از خاطراتش از یادم بره
و همه کارهای کودکانش
یادگاری بمونه این عکس
هم مال 10 دقیقه بعد از
دنیا اومندش است
امکانات وب

تبادل لینک

خرید بک لینک